Історія бібліотеки

Перша історична згадка про бібліотеки на території Лановеччини датована 1920 роком. Із спогадів голови З.К.Пилипончука відомо, що бібліотеку в Ланівцях було відкрито в липні 1920 року. Але з приходом польських властей було закрито всі культурно-освітні заклади.
В другій половині 1940 року в Ланівцях знову було відкрито бібліотеку, тільки невідомо, чи працювала вона під час війни. Після звільнення району від фашистів в березні 1944 року бібліотеку знову було відкрито, фонд її становив 2107 книг. Її першим завідувачем був В.Плис. Розміщена вона була по вул. Новосілка, 7, а потім в дерев'яному будиночку старого готелю на "містечку" (тепер вул. Грушевського, приблизно район торгового будинку "Європа"). Бібліотекарями в цей період були М.П.Пілярчук, П.О.Лівінський, М.Г.Рибальченко.
У 1946-1947 роках на Лановеччині працює районна та 5 сільських бібліотек, які нараховують понад 7 тис. книг.
З 1950 по 1981 роки бібліотека була в окремому будинку по вул. Новосілка, 1 (сьогодні майдан Незалежності).
Завідуючими районної бібліотеки були: 1950-1953 рр. – Прокопець П.К., 1953-1968 рр. – Зайцева М.В., 1968-1997 рр. – Мельник Н.Я.
До 1952 року при районній бібліотеці функціонував так званий дитячий відділ, згодом фонд дитячої літератури було відокремлено і створено окремий заклад – дитячу бібліотеку, завідуючими якої були Нитка Н.Д., Степанчук Н.С., Шептицька Г.С. і з 1976 року – Пасічник Ж.М.

З історією бібліотеки переплетена доля багатьох працівників: Г.Л.Фарини, Л.П.Гудзюк, Н.М.Гергілевич, Є.І.Кичун, Г.Ю.Кизими, М.К.Амброзяк. Це – спеціалісти відділу обслуговування та методичного відділу.

Кожний період історії держави диктував стиль і напрям роботи бібліотеки.

У 50-ті роки бібліотека обслуговувала читачів за місцем праці – МТС, артіль "Червоний швець", тваринницька ферма і тракторна бригада колгоспу ім. Жданова; літньої пори на току, в ланках; були створені пересувні бібліотеки, актив книгонош та ін.
Здавна в роботі бібліотеки домінує краєзнавство. У 70-х роках досвід її опубліковано у республіканському виданні "Нові книги УРСР".
Згодом районна бібліотека – обласна школа передового досвіду з питань бібліографії, досвід якої було вивчено і узагальнено республіканською бібліотекою ім. КПРС (нині Парламентська бібліотека України) – головний бібліограф Є.К.Бабич.
У 80-х роках на базі районної бібліотеки було створено обласну школу передового досвіду з питань організаційно-методичної роботи, яка неодноразово відзначалася нагородами.
Початком піднесення рівня діяльності бібліотек був 1980 рік – рік централізації мережі бібліотек, що об'єднала в ЦБС 44 бібліотеки району та перехід у 1981 році у нове, більше приміщення. Завдяки цьому зросла кількість читачів, суттєвих змін зазнала вся робота і, зокрема, масова. Її форми змінювали і удосконалювали на кожному етапі розвитку бібліотеки: від голосних читань у повоєнні роки до комплексних форм пропаганди книги. При центральній бібліотеці було створено відділи єдиного фонду, методичний та відділ комплектування.

Останні роки бібліотеку очолювали: Р.Г.Ярмолюк (1997-2002), С.Ф.Пчола (2002-…).

Контакт

Лановецька центральна бібліотека

lan_library@ukr.net

47400, Тернопільська обл., Лановецький р-н, вул. Грушевського, буд. 8.

03549-2-15-73

Пошук

© 2013 Усі права захищені.

cтворити безкоштовний сайтWebnode